3 listopada 2017

Gminny program rewitalizacji – tuż przed decyzją o dofinansowaniu

Logotypy. W kolejści od lewej: 1. Fundusze Europejskie Program Regionalny 2. Urząd Marszałkowki Województwa Pomorskiego 3. Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Zarząd Województwa Pomorskiego do 10 listopada podejmie decyzję o wartości przyznanej dotacji na gminne program rewitalizacji. Chojnicki wniosek przeszedł już 3 z 4 poziomów oceny, uzyskując pozytywne opinie. W projekcie „Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej w Chojnicach” zaplanowano przedsięwzięcia o wartości ok.9,4 miliona złotych, które mają być realizowane do 2020 roku. Są to inwestycje Gminy Miejskiej Chojnice jak i partnerów projektu czyli Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach oraz 6 wspólnot mieszkaniowych. O szczegółach programu poinformowała Joanna Gappa z Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej na konferencji prasowej 3 listopada br. – W ramach gminnych przedsięwzięć zaplanowano:

• budowę obiektu przy ul. Dworcowej na cele społeczne wraz z zagospodarowaniem otoczenia (wartość szacunkowa zadania 1,2 miliona złotych)
  • budowa ul. Subisława na odcinku do ul. Towarowej (wartość zadania ok. 2,4 miliona złotych)
  • kompleksowe zagospodarowanie Wzgórza Ewangelickiego (wartość ok. 2,4 mln zł)

Ponadto w projekcie jest zawartych 26 zadań inwestycyjnych zgłoszonych przez Spółdzielnię Mieszkaniową i 6 wspólnot mieszkaniowych. Ich zakres to renowacje i remonty elementów wspólnych w budynkach mieszkalnych wraz z zagospodarowaniem otoczenia budynków i przestrzeni publicznych na cele społeczne. Wartość szacunkowa zadania: 3,4 miliona złotych. Partnerzy projektu ubiegają się w ramach złożonego projektu o dofinansowanie remontów części wspólnych tj. fundamentów, elewacji, dachów, oraz klatek schodowych, jak również zagospodarowanie otoczenia tych budynków. Spółdzielnia zaplanowała remont 20 budynków o łącznej wartości 2,2 miliona złotych, zaś wspólnoty mieszkaniowe – 6 przedsięwzięć o wartości do 150 do 250 tysięcy złotych.

W ubieganiu się o fundusze na ten cel jest duża konkurencja. W Pomorskiem na sfinansowanie realizacji gminnych programów rewitalizacji zaplanowano ok. 100 milionów złotych, tymczasem zapotrzebowanie wynosi 180 milionów, więc można spodziewać się decyzji o zmniejszeniu poziomu dofinansowania poszczególnych gmin nawet do 50%.

W kategorii: Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej w Chojnicach