UM Chojnice - Galeria
 
Powitanie Burmistrza
Multimedia

Aktualności

Powrót

2017-03-17 Rok Józefa Chełmowskiego również w Chojnicach

Z inicjatywy chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego 2017 rok w Pomorskiem jest poświęcony na upowszechnianiu dorobku Józefa Chełmowskiego. W czwartek 16 marca zainaugurowano go w Chojnicach.
Wystawa prezentowana od czwartku 16 marca w baszcie Kurza Stopa jest pokłosiem projektu badawczego „Józef Chełmowski. Kwerenda badawcza z inwentaryzacją twórczości w zbiorach prywatnych. Przywrócenie do domeny publicznej”. Został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna. Finansowymi partnerami tego przedsięwzięcia są Powiat Chojnicki oraz Gmina Miejska Chojnice. Projekt polega na dokumentowaniu i archiwizacji fenomenu twórczości ostatniego, autentycznego twórcy ludowego z terenu Kaszub, w celu ochrony przed zapomnieniem oraz jego upowszechnianiu.
Rezultatem muzealnego projektu jest stworzona przez muzeum w Chojnicach strona internetowa pod adresem: www.chelmowski.chojnicemuzeum.pl, służąca szerokiemu upowszechnianiu twórczości Józefa Chełmowskiego. Udostępniona strona z końcem grudnia 2016 r. –  zgodnie z założeniem projektu –  pełni funkcję monograficznej ekspozycji on - line kaszubskiego twórcy z Brus. W I etapie projektu efektem ogólnopolskiej terenowej kwerendy muzealnej jest identyfikacja i sporządzenie dokumentacji opisowo – fotograficznej  ponad 100 prac artysty, które usystematyzowano w 4 kategoriach chronologicznie w opracowanym katalogu on – line. Ekspozycja zaś zawiera 26 prac zakupionych przez muzeum z dotacji miasta i powiatu, a także ze zbiorów muzeów w Chojnicach.

Fot. Radosław Osiński

 

Na zdjęciu Barbara Zagórska dyrektor muzeum i Janina Kosiedowska, prezes ZK-P w Chojnicach Barbara Zagórska i Julia Chabowska - Reca Na zdęciu Janina Kosiedowska, prezes ZK-P w Chojnicach Starosta chojnicki Stanisław Skaja i Andrzej Gąsiorowski prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających Eksponaty zakupione od prywatnych właścicieli Spuścizna prac Chełmowskiego jest skatalogowana on - line Lidia Białkowska z chojnickiego muzeum i Władysław Czarnowski Prace Józefa Chełmowskiego Prace Józefa Chełmowskiego Prace Józefa Chełmowskiego Prace Józefa Chełmowskiego Prace Józefa Chełmowskiego Prace Józefa Chełmowskiego

Drukuj treść


Chojnice
Oficjalna Strona Urzędu Miejskiego w Chojnicach, Treść serwisu: Urząd Miejski, Realizacja: © R-net 2008-2017